20
04.2024
Субота акафістова Мк 8, 27-31
0,00 / 0,00

Friday, 09 червня 2023

Звичайний період, Мт 5, 33-41
Св. свщмч. Терапонта

Сьогодні 9 червня – п’ятниця.

Перед сьогоднішньою молитвою спробуй пригадати собі людину, яка ніколи не дотримує слова. Які почуття вона викликає в тебе?

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Матея 5, 33-41

33. Сказав Господь: Ви чули, що було сказано стародавнім: не клянись неправдиво і – виконаєш твої клятви Господеві. 34. А я кажу вам, не клястися зовсім: ні небом, бо це престол Бога; 35. ні землею, бо це підніжок стіп його; ні Єрусалимом, бо це місто великого царя. 36. Та й головою твоєю теж не клянися, бо ти не можеш ані одного волоска зробити білим або чорним.
37. Хай буде ваше слово: так – так; ні – ні. А що більше цього, те від лихого.
38. Ви чули, що було сказано: око за око, зуб за зуб. 39. А я кажу вам: не противтеся злому.
Хто вдарить тебе в праву щоку, оберни до нього й другу. 40. Хто хоче позиватися з тобою і взяти з тебе одежу, лиши йому і плащ. 41. І хто тебе силуватиме йти милю, іди з ним дві.

У нашій культурі «присягання на щось» не є настільки поширене, як то було в Юдеїв за часів Ісуса. Вони свій механізм клятви довели до витонченого мистецтва подвійних стандартів. Юдеї мали поділ на «обов'язкові» клятви – тобто ті, в яких вони брали на свідка Бога та на «необов'язкові» клятви, коли клялися Єрусалимом, головою або ж небом чи землею. Такі «необов’язкові» присяги могли й порушуватися, адже в них не лунало ім'я Бога. Чи ти несеш відповідальність за сказане тобою слово?

Ми не можемо ділити своє життя на ділянки, в яких Бог буде присутній, та на ті, в яких Його не буде.  Яка вартість мого слова? Якщо я одною мовою говорю в Церкві, іншою на роботі, а ще іншою в сім'ї? Ми знаємо, що Бог присутній у кожній ділянці нашого людського життя, а всі слова, які ми промовляємо, лунають в Його присутності. Христос сьогодні закликає нас стати людьми великого авторитету. Кожне наше слово має означати те, що воно означає – нічого більше, але й нічого менше. Моє «так, я зроблю це», означає -  «так, я це зроблю». Я повинен бути настільки чесним та правдивим, що мені не потрібно було б посилювати свої обіцянки чи зобов'язання авторитетом іншої людини або ж Самого Бога.

В ідеалі у людини ніколи не повинно бути необхідності підкріплювати істинність своїх слів клятвами або гарантіями. Вже сам характер та постава людини мали б зробити клятву в її житті абсолютно непотрібною. Проста життєва поведінка людини повинна бути її гарантією.  Тільки там, де слово втрачає свою вартість, потрібна клятва. Великий грецький філософ Сократ сказав: «Людина повинна вести спосіб життя, який викликає до нього більше довіри, ніж будь-яка клятва».


Сьогодні просімо Ісуса допомогти нам впровадити в наше життя більше правди. А Святого Духа просімо про мудрість і силу, щоб ми завжди дотримували свої обітниці, адже кожна з них вимовляється в присутності Бога.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.