02
03.2024
Перенесення мощів св. свщмч. Ігнатія Богоносця Лк 20, 45 – 21, 4
0,00 / 0,00

Monday, 12 лютого 2024

Звичайний період, Мк 10, 46-52
Св. Мелетія, аєп. Антіохійського

Прошу в Бога про благодать добре почути та вірно зрозуміти святе євангельське Слово.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Марка 10, 46-52.

46. Того часу, як Ісус виходив з Єрихону, син Тимея – Вартимей, сліпий жебрак, сидів край дороги. 47. Довідавшися, що то Ісус з Назарету, закричав він, кажучи:
– Сину Давидів, Ісусе, змилуйся надо мною!
48. Багато хто сварив його, щоб мовчав, та він кричав ще більше:
– Сину Давидів, змилуйся надо мною!
49. Ісус спинивсь і каже:
– Покличте його!
Кличуть, отже, сліпого й говорять до нього:
– Бадьорися! Устань, він кличе тебе.
50. Тоді він, скинувши верхню одежу, скочив і підійшов до Ісуса. 51. Ісус, звернувшись до нього, каже:
– Що хочеш, щоб я зробив тобі?
Сліпий йому каже:
– Учителю мій – щоб я прозрів!
52. Сказав Ісус до нього:
– Іди, віра твоя спасла тебе.
І негайно прозрів той, і пішов дорогою за ним.


Уявімо ситуацію сліпого Вартимея. Сидить десь край дороги, на виході з міста, просить милостиню. Напевно, його одіж, а, можливо, й обличчя, вкриті придорожнім порохом. Досить ймовірно, що і верхній одяг є дуже жалюгідним, дірявим чи брудним – щоб викликати в подорожуючих більше співчуття. Не бачить нічого з того, що відбувається, але, здається, все добре чує, і, як побачимо далі, чудово розуміє.

Раптом відбувається щось незвичайного. Великий натовп виходить з міста. Люди жваво між собою перемовляються, а подекуди й сперечаються про те, ким є той Ісус з Назарету. Пророк, вчитель, а, може бути, і сам Месія… А, може, просто самозванець чи лжепророк. Вартимей в когось запитує, що відбувається, чує якусь з цих відповідей і, раптом, розуміє – це і є його унікальний шанс. Шанс, який, однак, проходить повз нього. Тому починає кричати!

Він все зрозумів добре, тому кричить до ще невідомого йому Ісуса, як до Месії: «Сину Давидів, змилуйся надо мною!» Не зважає на сварку з боку тих, хто вважає це недоречним, натомість, кричить ще дужче! І, зрештою, він є почутим. Ісус кличе його до себе. Вартимей скидає свій плащ жебрака – напевно, хоче стати перед Господом, таким, яким він насправді є, а не таким, яким його звикли бачити люди. Пряме питання – пряма відповідь. Зцілення! Вартимей бачить світло, людей, дорогу. Те що позаду і те що попереду – і обирає йти за Ісусом! А про що прошу і що обираю я?

Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене! Даруй твоє зцілення моїм недугам та навчи і мене йти за Тобою!

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.