17
09.2024
Св. мц. Софії і трьох її дочок: Віри, Надії й Любові Мк 3, 13-19
0,00 / 0,00

Thursday, 14 вересня 2023

Звичайний період, Ів 19, 6-11; 13-20; 25-28; 30-35
Всесвітнє Воздвиження чесного й животворного Хреста

Господь запрошує Тебе зануритися у молитву, споглядаючи найвище свідчення Його безмежної любові до людини. Дозволь собі в цих хвилинах цілковито бути з Господом, що віддав життя за кожного з нас.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Івана 19, 6-11; 13-20; 25-28; 30-35.
Та скоро побачили його первосвященики та слуги, закричали: «Розіпни! Розіпни!» Каже Пилат їм: «Беріть його ви і розіпніть, я бо жадної провини не знаходжу на ньому.» А юдеї йому: «У нас є закон, і за законом мусить він умерти, бо він із себе Сина Божого зробив.» Як почув те слово Пилат, стривожився ще дужче. Повернувся він ще раз у Преторію та й каже Ісусові: «Звідкіля ти?» Не дав же йому Ісус одвіту. «Зо мною не розмовляєш, - каже йому Пилат, - чи не знаєш, що в мене влада відпустити тебе і влада розіп'ясти тебе?» І відрік Ісус: «Не мав би ти надо мною ніякої влади, якби тобі не було дано згори. Через те на отому, хто мене тобі видав, більший гріх.»  Тож зачувши ті слова, вивів Пилат Ісуса і сів на судівське сидіння, на місці, яке має назву Літостротон, а по-єврейському - Гаввата. А був то день, коли споготовлювали Пасху, близько шостої години. І каже до юдеїв: «Ось цар ваш» Ті ж закричали: «Геть! Геть! Розіпни його!» А Пилат їм: «Маю я вашого царя розіп'ясти?» І відповіли первосвященики: «Нема в нас царя, тільки кесар!» І тоді видав він його їм на розп'яття. І забрали вони Ісуса; і, несучи для себе хрест, вийшов він на місце, зване Череп, а по-єврейськи Голгота, де його і розіп'яли, а з ним двох інших: по одному з кожного боку, Ісуса ж - посередині. Пилат же звелів написати напис і на хресті його примістити. Написано було: «Ісус Назарянин Цар Юдейський.» Багато з юдеїв читали той напис, місце бо, де розп'ято Ісуса, було близько міста. Написано ж напис було по-єврейському, по-грецькому і по-римському. А при хресті Ісусовім стояли його мати, сестра його матері, Марія Клеопова та Марія Магдалина. Бачивши Ісус матір і біля неї учня, що стояв, - а його ж любив він, - мовить до матері: «Жінко, ось син твій.» А тоді й до учня мовить: «Ось матір твоя.» І від тієї хвилі учень узяв її до себе. А по тому Ісус, знавши, що все вже довершилося, щоб здійснилось Писання, промовив: «Спраглий я!» І, скоштувавши оцту, вимовив Ісус: «Звершилось»; і схиливши голову, віддав духа. Через те, що це була п'ятниця, отже, щоб не залишилися в суботу тіла на хресті, - бо був Великдень тієї суботи, - то юдеї попросили Пилата, щоби переламали їм голінки й познімали з хреста. Отож вояки прийшли і переламали першому голінки і другому, який був з ним розіп'ятий. Та коли підступили до Ісуса й побачили, що він уже мертвий, то голінок не перебивали йому, лиш один з вояків проколов йому списом бік. І потекла негайно ж кров - і вода. І той, який бачив, свідчить те, і правдиве свідчення його; і він знає, що говорить правду - щоб ви теж увірували.

Сьогодні ми святкуємо подію віднайдення Хреста Господнього у Єрусалимі Святою Єленою. Його ще називають чесним, тобто справжнім, саме тим, на якому був розп’ятий Ісус. За оповідями тих подій, було віднайдено три хрести і тільки один з них мав чудодійну дію, що воскрешала мертвих та зцілювала – так і розпізнали, на котрому з них розіп’яли Ісуса, тому його також називають животворящим. Цим святом Церква подає для нашої молитовної зустрічі опис розп’яття від очевидця тих подій, апостола Йоана. Коли учні розбіглися, він залишився з Марією і разом з нею був під хрестом, бачив усе те жахіття зблизька. Проте всі уважні читачі Євангелій  мабуть помітять, що саме Йоан описує хрест і страждання Ісуса як піднесення, тріумф, перемогу. 

Ісус, як Божий Син, є прикладом і зразком людськості і людяності, яку задумав для нас Бог у сотворені. Він перемагає страх, інстинкт самозбереження, ненависть до ворогів, тобто цілу гамму негативних почуттів і реакцій, які ми природньо можемо мати у хвилини загрози життю, спричинені крайньою несправедливістю. Саме в Ісусі Христі ми маємо не тільки приклад і заохочення до морально доброї поведінки, а також можемо отримати ласку, духовну силу протистояти злим нахилам у нас та прямувати до добра, аж до того, щоб могти любити ворогів. 

Проте Ісус на хресті залишається вразливим: Йому боляче, Він спраглий. Він залишається дбайливим і люблячим Сином своєї Матері і піклується про неї, коли призначає  Йоана стати їй сином. Усе це наука хреста. Спробуй вдивлятися в цю подію, доторкаючись до таїнства Божої Любові і слухати, слухати, слухати… Чого хрест бажає тебе навчити сьогодні? Там під хрестом Марія стала матір’ю не тільки для улюбленого учня, але й для кожного з нас. Чи пам’ятаєш про це і досвідчуєш її більшу близькість у години власних терпінь і випробувань?

Господи, дякую Тобі за жертву хреста. Дякую за те, що можу вільно поклонитися і вшанувати цей Чесний і Животворящий Хрест і прошу тебе про опіку над тими християнами, що зазнають гонінь і для кого носіння маленького натільного хрестика часом є подвигом віри з ризиком для життя. Спаси усіх нас, Господи!

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.