19
07.2024
Прп. Макрини, сестри св. Василія Великого Мт 12, 1-8
0,00 / 0,00

Sunday, 04 червня 2023

Звичайний період, Йо 7, 37-52; 8, 12
Зіслання Святого Духа. П’ятдесятниця

Св. мч. Василіска

Сьогодні ми святкуємо Зіслання Святого Духа на Апостолів. День П’ятидесятниці. На початку сьогоднішньої молитви просимо Святого Духа про Його присутність та допомогу в розумінні Божого Слова. 

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Йоана 7, 37-52; 8, 12. 

37. Останнього великого дня свята стояв Ісус і скликнув на ввесь голос: 

– Коли хто спраглий, нехай прийде до мене й п'є! 

38. Хто вірує в мене, як каже Писання: ріки води живої потечуть із нутра його. 

39. Так він говорив про Духа, що мали прийняти ті, які увірували в нього. Не прийшов бо був ще Дух Святий, тому що Ісус не був ще прославлений. 

40. Деякі з народу, чуючи ті слова, казали: 

– Він справді пророк. 

41. Інші говорили: 

– Він – Христос. 

Ще інші мовили: 

42. – Чи Христос прийде з Галилеї? Хіба не сказано в Писанні, що Христос має прийти з роду Давида, з села Вифлеєму, звідки був Давид? 

43. І виник роздор через нього серед народу. 44. Деякі хотіли його схопити, та ніхто не наклав рук на нього. 

45. Вернулись слуги до первосвящеників та фарисеїв, і ті їх питають: 

– Чому ви його не привели? 

46. Слуги відповіли: 

– Ніколи чоловік не говорив так, як цей чоловік говорить. 

47. Фарисеї казали: 

48. – Чи й ви дали себе звести? Невже хто зі старшини або фарисеїв увірував у нього? 49. Та проклятий цей народ, що не знає закону! 

50. Озвавсь до них Никодим, що приходив до нього вночі, один з них: 

51. – Хіба закон наш судить чоловіка, не вислухавши його спершу й не довідавшися, що він робить? 

52. Ті йому у відповідь сказали: 

– Чи й ти з Галилеї? Розсліди й побачиш: з Галилеї пророк не приходить. 

12. І знову говорив до них Ісус кажучи: 

– Я – світло світу. Хто йде за мною, не буде в темряві блукати, а буде мати світло життя. 

Мабуть, найбільш загадковою, таємничою особою Святої Трійці є власне Святий Дух. Ми знаємо біографію Сина Божого – Ісуса Христа,  подекуди знаємо Бога Отця, адже маємо можливість помічати Його у всьому, що Ним створене, але ким є Святий Дух? Хто Він?  Яким чином приходить? 

Описи Святого Духа Євангелістами, також, не зовсім конкретні: немовби голуб, немовби вітер, немовби язики вогню. Їхні пояснення, зазвичай, звучать, як опис певної дії. Але що це за дія? І що означає, коли ми чуємо: наповнитись Святим Духом. Чому без Нього наша віра мертва? Святий Дух – Утішитель. Він Дух правди і Він вічний, Він всюди присутній, Всемогутній та Всезнаючий.  Але як нам дізнатися, чи перебуває в нас Святий Дух чи ні?  

Кожна людина, яка відчула чи відчуває на собі дію Святого Духа, описала б її у свій власний спосіб, підбираючи для цього різні епітети. Адже дія Святого Духа – це є відчуття дуже сильної близькості Бога, відчуття зв'язку з Господом. Присутність Святого Духа – це як вогонь, який спалює зло в тобі, але одночасно розпалює любов до ближніх, це внутрішній спокій, але, заразом, динаміка й активність. Це відчуття світла, яке тебе не засліплює, але допомагає ясніше бачити. Можливо, ти ще не відчував дії Святого Духа? Тоді волай про Нього!  Якщо для тебе Бог є «десь там», дуже далеко, а Христос – в забутому минулому, якщо Євангеліє для тебе мертві букви, а християнське життя – просто моральні правила доброї людини… Тоді теж призивай Святого Духа, проси Його наповнити Тебе, запроси Його. Адже Він – Той, Хто дає нам доступ до контакту з Богом! 

Просимо Тебе, Святий Духу: прийди, випали та знищ наш егоїзм і всі бар'єри ненависті та розколу між нами! Розпали в нас вогонь Твоєї любові, любові до ближнього! 

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.