29
04.2024
Страсний тиждень. Великий понеділок Мт 24, 3-35
0,00 / 0,00

Saturday, 16 березня 2024

Звичайний період, Мат 6, 1-13
Субота сиропусна

Всіх преподобних отців, що в подвизі просіяли.
Свв. мчч. Савина й Папи

У хвилині тиші постараюся втишити також свої думки та емоції, щоби вільним серцем та розумом могти сприйняти Боже Слово.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Матея 6, 1-13.

Сказав Господь:
1. Уважайте добре, щоб ви не чинили ваших добрих учинків перед людьми, які б вас бачили, а то не матимете нагороди в Отця вашого, що на небі.
2. Отож, коли даєш милостиню, не труби перед собою, як роблять лицеміри по синагогах та вулицях, щоб їх хвалили люди. Істинно кажу вам: вони вже мають свою нагороду. 3. Ти ж, коли даєш милостиню, нехай твоя ліва рука не знає, що робить твоя права: 4. щоб твоя милостиня була таємна, і Отець твій, що бачить таємне, воздасть тобі.
5. А коли молитеся, не будьте як лицеміри, що люблять молитися перед усіма по синагогах та на перехрестях, щоб показатися людям. Істинно кажу вам: вони вже мають свою нагороду. 6. Ти ж, коли молишся, увійди у свою кімнату, зачини за собою двері й молись Отцеві твоєму, що в тайні, і Отець твій, що бачить таємне, воздасть тобі. 7. Коли ж молитесь, не говоріть зайвого, як погани; гадають бо, що за своїм многословієм будуть вислухані. 8. Не будьте, отже, подібні до них, бо Отець ваш небесний знає, чого вам треба, перш ніж ви просите в нього.
9. Моліться, отже, так:
Отче наш, що єси на небі!
Нехай святиться твоє ім'я;
10. Хай прийде твоє царство;
нехай буде воля твоя як на небі, так і на землі.
11. Хліб наш насушний дай нам днесь.
12. Прости нам довги наші,
як і ми прощаємо довжникам нашим.
13. Не введи нас у спокусу,
але визволь нас від лукавого.

В сьогоднішньому Слові Ісус нас застерігає проти лицемірства. Досить часто трапляється, що ми робимо щось добре напоказ, заради певного враження, яке хотілося б справити на інших людей. В релігійному суспільстві, такому, в якому жив Ісус, це були різні аспекти побожного життя: милостиня, добрі вчинки, публічна молитва. В нашому сучасному, більш секуляризованому суспільстві, це можуть бути й інші речі: громадська активність, волонтаріат, благодійність.

Що характеризує цю показовість чинення добра назовні? Можливо, намагання здобути передусім певний статус в очах інших. Напевно, що намагання радше здаватися кимось, ніж дійсно таким бути. Даючи надмір зусиль та уважності на зовнішнє, зроблене про людське око, втрачаємо зосередженість на тому, що перебуває в нас всередині, на своєму власному серці. А що я можу сказати про себе – якою є моя правдива мотивація до чинення добра?

Наостаннє, Господь Ісус дає нам приклад молитви до Небесного Отця. Всі ми добре її знаємо. Вона є дуже простою, але охоплює всі аспекти нашого буття. Тож спробуємо молитися в простоті та щирості – так, як навчив нас Ісус.

Боже, покажи мені, як жити в простоті та щирості! Не дай впасти в показовість чи лицемірність! Навчи мене молитися Тобі так, як нас навчив Твій Син та наш Господь Ісус Христос!
Слава Отцю і Сину і Святому Духу.