03
07.2025
Св. мч. Якинта Мт. 11, 27–30
0,00 / 0,00

Friday, 02 вересня 2022

Звичайний період, Мр 2, 18-22
Св. прор. Самуїла

За хвилину розпочнеться твоя зустріч з Господом у Його Слові. Спробуй втишити всі інші голоси, котрі відлунюють в свідомості та повністю довіритися Тому, Хто приготував для тебе нові благодаті. 

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Марка 2, 18-22.

18 Учні Йоанові та фарисеї постили. Тож вони приходять і кажуть Йому: Чому учні Йоана та учні фарисеїв постять, а Твої учні не постять? 19 Ісус сказав їм: Хіба можуть весільні гості постити, коли з ними молодий? Доки мають із собою молодого, не можуть постити. 20 А прийдуть дні, коли заберуть від них молодого, тоді, в ті дні, й будуть постити. 21 Ніхто не пришиває латки з невибіленого полотна до старого одягу, інакше нове відірветься від старого, і діра стане ще гірша. 22 І ніхто не вливає молодого вина в старі бурдюки, бо інакше вино порве бурдюки – і тоді й вино пропаде, і бурдюки, але молоде вино вливають у нові бурдюки!

Сьогоднішній уривок дуже короткий, проте він проливає багато світла на феномен посту. Піст притаманний не тільки християнству, а й багатьом іншим культурам та релігіям. Вже з давніх давен люди спостерегли, що стриманість, яка розвивається у пості, прямо пов’язана з самовдосконаленням у чеснотах і розвитком характеру. Без цієї стриманості неможливо серйозно говорити про духовну силу та вміння триматися достойно. Піст також є символом покаяння і очищення. Тому й не дивно, що Йоанові учні та фарисеї не розуміють учнів Ісуса, котрі не постять, а Господь за них заступається. Можливо, тобі теж буває важко зрозуміти інших у їхній духовній дорозі, котра відрізняється від твоєї? Якщо щось бентежить, сіє сумніви, то можеш питати про це Ісуса.

Справді важко собі уявити разом піст і святкування. Піст, як правило, передує святкуванню, приготовляє до нього. Тому важливо розуміти значення часу, періоду Церковного календаря. Також ми можемо проживати дуже різні етапи духовного життя: хтось перше захоплення Господом, коли бачиш Його всюди і у всьому, а хтось, навпаки, має в душі темну ніч, коли Бог здається відсутнім і далеким. В кожному разі, життя дуже динамічне, а особливо це стосується його духовного виміру. Тому чи у відношенні до себе самих, чи до інших латати новим по старому не допоможе. Цей уривок закликає до більшого: зодягнутися у нове, перемінити своє мислення не малими клаптиками, але цілковито.  

На перший погляд може здатися, що ті, хто молодші, є у більш виграшному положенні, їм легше відкритися на новизну Євангелія, вони простіше дивляться на життя і швидше відкривають свої серця Христові. Однак це не зовсім відповідає дійсності духовного життя. Вираз стара людина у духовній літературі не прив’язаний до біологічного віку, але стосується ментальності гріха, тобто людської ментальності, що не хоче знати Бога. Тому спілкування з Христом постійно нас оновлює, щоб ми могли зодягнутися у нову людину в Христі.

Господи навчи мене відкриватися на новизну Твоєї науки в кожному дні. Обдаруй мене внутрішньою силою стриманості і великою простотою радості Євангелія.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.