18
04.2024
Прп. Івана, учня св. Григорія Декаполіта Лк 22, 55-62
0,00 / 0,00

Saturday, 01 січня 2022

Звичайний період, Лк 13, 18-29
Субота перед Різдвом

Св. мч. Боніфатія.

Новий рік за григоріянським календарем.

Спробую на хвилинку втишити свої думки і свої емоції, щоб могти краще чути і сприймати Боже Слово та дозволити Йому діяти в моєму житті.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Луки 13, 18-29.

18. Сказав Господь притчу оцю:
На що схоже царство Боже?
19. До чого б мені його прирівняти? Воно схоже на гірчичне зерно, що чоловік взяв і кинув у город свій, і воно вигналось і стало великим кущем, і птаство небесне гніздиться у його гілляках.
20. І знову промовив:
21. До чого мені прирівняти царство Боже? Воно схоже на закваску, яку жінка взяла й поклала в три мірки борошна, аж поки все не скисне.
22. Ісус проходив через міста та через села, навчаючи й простуючи до Єрусалиму. 23. Хтось сказав до нього:
– Господи, чи мало буде тих, що спасуться?
Він відповів їм:
24. – Намагайтеся ввійти через тісні двері, багато бо, кажу вам шукатимуть ввійти, але не зможуть. 25. І як господар устане й замкне двері, ви ж зостанете надворі й почнете стукати у двері та казати: Господи, відчини нам! – він відповість вам: не знаю вас, звідкіль ви. 26. Тоді ви почнете казати: ми їли й пили перед тобою, і ти навчав нас на майданах наших. 27. Та він відповість: кажу вам – не знаю вас, звідкіль ви; геть від мене всі ви, що чините неправду!
28. Там буде плач і скрегіт зубів, коли побачите Авраама, Ісаака та Якова й усіх пророків у царстві Божім, самих же себе вигнаних геть. 29. Прийдуть тоді зі сходу й зі заходу, з півночі й з півдня, і возсядуть на бенкеті в царстві Божім.

Перша частина сьогоднішнього Євангелія розповідає про самостійну здатність Божого царства до зростання. Боже Слово, посіяне в наших серцях, має свою власну силу і спроможне перемінювати нас. Образ гірчичного зерна говорить про зовнішнє зростання Царства – як з чогось маленького і майже непомітного може виросте щось велике. Образ закваски наголошує на внутрішньому перемінені – вкинута в сприятливе середовище, закваска повністю перемінює його на щось подібне до себе. Отак і Боже Слово – вкинуте в наше серце,  здатне постійно зростати та перемінювати нашу банальну життєву щоденність на дивовижну дійсність Божого Царства.

Та ця діюча сила Божого Царства, однак, потребує і нашого активного співробітництва.  Слова Ісуса: «Намагайтеся ввійти через тісні двері» заохочують нас до діяльного зусилля. В чому ж це зусилля має полягати? В Євангелії чуємо про тих, хто не потрапить до Божого Царства: «геть від мене всі ви, що чините неправду!». Отже, щоби увійти до Царства, необхідно чинити правду. А в чому полягає чинення правди в моєму сьогоднішньому дні? Де, можливо, я допускаюся неправди?

Останні слова Євангельського тексту розповідають, що Боже Царство неможливо привласнити жодній окремій групі людей. Так часто деякі люди хочуть «приватизувати» Бога і контролювати допуск до Його Царства. Але Бог має місце для всіх: «зі сходу й зі заходу, з півночі й з півдня». Всі запрошені до Божого бенкету!

Господи, нехай Твоє Слово діє і зростає в моєму серці і моєму житті. Навчи мене докладати добрих зусиль і чинити правду, щоб стати спроможним самому увійти до Твого Царства і допомогти іншим людям на цьому ж шляху!

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.