28
03.2024
Прп. Іларіона Нового Мт 27, 27-44
0,00 / 0,00

Tuesday, 27 липня 2021

Великдень, Мт 13, 24-30
Св. ап. Акили

Сьогодні і в кількох наступних днях ми почуємо кілька притч про Боже Царство. Просімо в Бога про благодать ясного розуму та відкритого серця, щоб ці притчі добре зрозуміти та прийняти.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Матея 13, 24-30.

24. Сказав Господь притчу оцю:
Царство небесне подібне до чоловіка, що був посіяв добре зерно на своїм полі. 25. Та коли люди спали, прийшов його ворог і посіяв кукіль поміж пшеницю й пішов. 26. Коли виросло збіжжя і вигнало колосся, тоді й кукіль появився. 27. Прийшли слуги господаря і кажуть до нього:
– Пане, хіба не добре зерно ти посіяв на твоїм полі? Звідки взявся кукіль?
28. Він відповів їм:
– Ворог-чоловік зробив це.
Слуги йому кажуть:
– Хочеш, ми підемо його виполемо?
29. – Ні! – каже, щоб, виполюючи кукіль, ви часом не вирвали разом з ним пшениці. 30. Лишіть, нехай росте до жнив одне й друге разом. А під час жнив я женцям скажу: зберіть перше кукіль та зв'яжіть його в снопи, щоб його спалити; пшеницю ж складіть у мою клуню.

Господь Ісус Христос намагається роз’яснити для своїх учнів правду про Небесне Царство. Це зовсім нелегко. Адже Сам Бог, і те, що Його стосується, значно перевищує все те, що нам відомо з нашого обмеженого людського досвіду. Те, що Боже – насправді є таємниче. Але, водночас, про це потрібно говорити людям. Отже, Ісус обирає шлях притчі – певної історії, яка оперує нібито звичайними, щоденними, всім доступними поняттями, для того, щоб спрямувати слухача до чогось іншого, для нього ще незнаного.

Перша наша притча є про чоловіка, його поле, ворога, добрі та погані паростки. Отже, чоловік посіяв зерно, а його ворог додав на поле насіння бур’янів. Здається, маються на увазі якісь шкідливі рослини з родини злакових, як от, наприклад, пирій. Їхні паростки, поки молоді, являють собою колоски, подібні до пшеничних, які важко від них відрізнити. Але пирій має дуже довге коріння і коли намагаємося його висмикати із землі, то бур’ян тягне за собою і сусідні рослини. Тобто, викорінюючи бур’яни, маємо подвійну небезпеку: або переплутати і вирвати паросток пшениці, або, якщо навіть і не помилимося в цьому, однак, разом з пирієм, можемо висмикати й цілу купу пшеничних колосків.

Саме тому господар поля приймає мудре рішення залишити рости разом і пшеницю і кукіль. Розрізнення між ними відбуватиметься лише під час жнив. Чому нас навчає сьогоднішня притча? В нашому житті добро і зло часто перемішані і нерідко їх не так вже й легко розпізнати відразу. Іноді нам так хочеться негайно знищити зло, встановити справедливість, покарати винних! Але правдива мудрість може полягати в тому, щоб не поспішати, відкласти рішення до більш вдалого часу. Далеко не завжди швидкі рішення є найкращими. Терпеливість теж має свою цінність!

Боже, прошу про Твою благодать, щоб і мені мати мудрість доброго розпізнання та розумну терпеливість!

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.