29
03.2024
Прп. Марка, єп. Аретусійського, і Кирила дияк., та інших, що з ним постраждали при Юліані, мучителеві Мт 27, 45-56
0,00 / 0,00

Wednesday, 25 листопада 2020

Звичайний період, Лк 12, 48-59
Св. свщмч. Йосафата, архиєп. Полоцького

За хвилю розпочнеться твоя щоденна молитва Словом Божим. Приготуй своє серце на зустріч з Правдою і Любов’ю.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Луки 12, 48-59.

48. Сказав Господь: Від кожного, кому дано багато, вимагатимуть багато; і кому повірено багато, від того будуть більше доправлятись.
49. Вогонь прийшов я кинути на землю – і як я прагну, він вже розгорівся. 50. Хрищення маю я прийняти – і як мені на душі важко, докіль воно не здійсниться. 51. Гадаєте, що я прийшов мир дати на землі? Ні бо, кажу вам, але розділ. 52. Віднині бо п'ятеро в одній хаті будуть розділені: троє проти двох і двоє проти трьох. 53. Будуть розділені батько проти сина і син проти батька, мати проти дочки і дочка проти матері, свекруха проти невістки і невістка проти свекрухи.
54. Він промовив іще до народу:
– Коли бачите хмару, що насувається зі заходу, зараз кажете: дощ буде; і так воно буває. 55. І коли дме південний вітер, кажете: спека буде; і так буває. 56. Лицеміри, лице землі й небо вмієте розпізнавати; часу ж цього як не розпізнаєте? 57. Чому самі собою не судите, що справедливе?
58. Коли йдеш з противником своїм до суду, намагайся визволитися від нього в дорозі, щоб він не потяг тебе до судді, і суддя не видав тебе возному, і возний щоб не кинув тебе до в'язниці. 59. Кажу тобі: не вийдеш звідти, аж поки не віддаси останнього шага.

Сьогоднішній уривок розкриває перед Тобою аспект вимогливої Божої любові. Відомий протестантський богослов та письменник Дітріх Бонгофер, котрий загинув у німецькому концентраційному таборі, слушно зауважив, що дарована благодать надто легко нам дісталася, тому ми її так мало цінуємо, що, зрештою, нам же самим врешті решт надто дорого обходиться. Змарнована благодать – це далеко не невинна втрата. Тому що ми отримали її завдяки жертві Христа, жертві що відкупила нас ціною життя і страшної смерті. В усі часи було важливо зберігати і передавати героїчні історії самопожертви, на них виростали у справжніх цінностях нові покоління. Проте у жертві Христа ти можеш знайти щось більше, ніж просто людське захоплення. У ній включене все твоє життя земне і вічне. Як ти приймаєш і живеш цю благодать на щодень? 

Іноді ми уявляємо собі життя у благодаті як ідилію. Всі довкола нас добрі, ми з усіма добрі і справи у нас ідуть добре. Проте це нереалістична проекція ілюзорного світу, яка рано чи пізно спровокує гірке розчарування. Нам часто здається, що там, де є Христос неодмінно повинен панувати мир та злагода. Проте сам Ісус це заперечив. Він прийшов принести на цей світ також вогонь і розділ, які теж є частиною Божого плану Спасіння. Бо у цьому світі свої закони і правила, котрі, зіткнувшись з Правдою Божою, починають войовничий спротив. Сьогодні церква святкує пам'ять святого священномученика Йосафата, котрий віддав своє життя за єдність християнства. Ще у дитинстві іскра Божої любові впала у його серце, з того часу воно горіло для Бога і було в силі знести всі протиріччя, невідступно тримаючись Христа, щоб виконувати Його святу Волю.

Ісус часто користувався простими порівняннями з щоденного життя, щоб пояснити природу духовного світу. Напевно, ніхто б не хотів погрузнути у судових тяганинах, тому розумні люди стараються  цього уникати та звільнитися від свого противника. Проте у нашому серці живе також ще один Противник, який часто є більше на нашому боці, ніж ми самі  – це наше сумління, голос Божий, що не дає нам спокою, поки не станемо на добру дорогу Правди і Любові. Дозволь цьому голосу провадити тебе і будь мужній ідучи за ним.

Прошу в Господа благодать простої щоденної мудрості, щоб я міг розумно та гідно поводитися в усіх обставинах мого життя.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.