20
04.2024
Субота акафістова Мк 8, 27-31
0,00 / 0,00

Thursday, 09 січня 2020

Різдво, Мт 21,33-42
Св ап., первомч. й архидиякона Стефана

Прошу про благодать уважності та відкритості серця, щоби чути і розуміти Слово Євангелія.

Сьогоднішнє Слово походить з Євангелія від Матея 21, 33-42.

33. Сказав Господь притчу оцю:
Був один чоловік-господар, що насадив виноградник. Він обвів його огорожею, видовбав у ньому чавило, вибудував башту, найняв його виноградарям і відійшов. 34. Коли ж настала пора винозбору, послав він слуг своїх до виноградарів, щоб узяли від них належні плоди.
35. А виноградарі, схопивши його слуг, кого побили, кого вбили, кого ж укаменували. 36. Тоді він послав інших слуг, більше від перших, та й ті вчинили з ними те саме.
37. Нарешті послав до них свого сина, кажучи:
– Матимуть пошану до мого сина.
38. Та виноградарі, узрівши сина, заговорили між собою:
– Це спадкоємець. Ходімо, вб'ємо його й візьмемо собі його спадщину.
39. І взявши його, вивели геть з виноградника й убили.
40. Отож, коли прибуде господар виноградника, що зробить з тими виноградарями?
41. – Лютих люто вигубить, – відповіли йому, – а виноградник найме іншим виноградарям, що будуть давати йому своєчасно його плоди.
42. Тоді Ісус сказав їм:
Чи ви в Писанні ніколи не читали:
Камінь, що відкинули будівничі, став наріжним каменем. Від Господа це сталось, і дивне в очах наших.

У сьогоднішньому євангельському читанні найперше вражає контраст. З одного боку маємо надзвичайно дбайливого господаря виноградника: «обвів його огорожею, видовбав у ньому чавило, вибудував башту…». Тобто свою частину роботи він виконав на відмінно, забезпечивши виноградарям всі умови для доброї праці. А з другого боку маємо абсолютно неадекватну поведінку виноградарів.

Поведінка виноградарів є не лише невідповідною договору. Її важко назвати інакшою, ніж просто тупою. У відповідь на законні вимоги – агресія і насильство. Довготерпеливість і лагідність вони вважають слабкістю і підвищують градус насильства, вбиваючи наприкінці сина-спадкоємця. В результаті вони нічого не виграють, бо ж господар є набагато від них сильніший, і все, що на них чекає: «Лютих люто вигубить…»

На жаль, нерідко і нам в житті доводиться зустрічати подібну неадекватність. Буває, що лагідність хтось сприймає як слабкість, терпеливість – як боягузтво. Тоді може з’явитися спокуса самим стати як ті виноградарі, досягаючи удаваних короткотермінових успіхів через нахабство чи агресію. Але це шлях у нікуди. Отож, не забуваємо, що правда є Господа, який є добрий і терпеливий. І саме те, що люди у своїй недолугій короткозорості часто відкидаємо або чим нехтуємо – саме це і може виявитися спасенним.

Боже, обдаруй мене правдивою життєвою мудрістю. Не дай мені уподібнитися злим виноградарям і вирішувати свої справи злобою чи насильством. Навчи мене доброті, лагідності і терпеливості!

Слава Отцю і Сину і Святому Духу.